A SIMPLE KEY FOR ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI UNVEILED

A Simple Key For rozwarstwienie siatkówki Unveiled

A Simple Key For rozwarstwienie siatkówki Unveiled

Blog Article

Terapia schorzenia website polega na ponownym przyłączeniu zmysłowych warstw siatkówki do nabłonka barwnikowego. Nie ma metod zachowawczych. Podstawowe sposoby leczenia odklejenia się siatkówki to laseroterapia i leczenie operacyjne.

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Czym jest odklejenie siatkówki? Odklejenie siatkówki (a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie) to schorzenie oka, w którego trakcie siatkówka jest rozrywana lub odklejana od znajdującej się pod nią naczyniówki. W konsekwencji może prowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Na schorzenie to naraż1 są osoby cierpiące na krótkowzroczność i chorujący na cukrzycę oraz atopowe zapalenie skóry.

Przedarciowe odklejenie siatkówki powstaje w wyniku powstawania otworów, przez które dochodzi do przedostania się płynu i odwarstwienia. Najczęściej dzieje się tak u osób z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka.

Odwarstwienie siatkówki - konieczna wizyta u lekarza Odwarstwienie siatkówki - leczenie Powikłania odwarstwienia siatkówki Odwarstwienie siatkówki - najczęściej zadawane pytania

Odwarstwienie siatkówki jest tak naprawdę prawdopodobne u wszystkich, a w szczególności u kobiet po 50. roku życia. Wraz z upływającymi latami zmianie ulega struktura siatkówki, a także ciała szklistego – galaretowatej substancji, która wypełnia wnętrze oka. Po 50. roku życia ciało szkliste nie jest już połączone z siatkówką. Jeśli w wyniku łączenia go włókna są wystarczająco elastyczne, powodują ciągnięcie i oderwanie siatkówki od naczyniówki.

Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki jest wyłącznie chirurgiczne, a jego efektywność tym większa, im wcześniej zostało zastosowane – niewielkiego stopnia odwarstwienie łączy się ze znacznie lepszym rokowaniem niż to, które objęło plamkę i centralną część siatkówki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Więcej z kategorii Okulistyka

Główną metodą profilaktyczną jest laserowa fotokoagulacja. Dzięki energii cieplnej lasera dochodzi wytworzenia blizny miedzy nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki. Alternatywną metodą jest przymrożenie siatkówki, czyli kriokoagulacja.

Zastosowanie wszczepów sylikonowych wskutek zmiany kształtu gałki ocznej może wymagać noszenia okularów.

Operacja siatkówki w 90% pomaga ponownie „przycisnąć” siatkówkę. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze wiąże się to z poprawą widzenia. Jeśli doszło do odwarstwienia, mogły nastąpić nieodwracalne zmiany w fotoreceptorach, co często skutkuje pogorszeniem się wzroku.

Wysiękowe odklejenie się siatkówki rozwija się w wyniku uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego oraz gromadzenia się płynu. Dzieje się tak w zmianach zapalnych, w chorobach wrodzonych lub po operacji. Wymienić tu należy także chorobę Coatsa.

W przypadku naderwania siatkówki oka trzeba niezwłocznie udać się do okulisty. Specjalista zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie badania dna oka, jednak może być konieczne wykonanie także USG gałki ocznej.

Niestety pacjenci nierzadko bagatelizują objawy, które mogą się na instant cofnąć. Niestety w tym czasie (pozornego powrotu do zdrowia) odwarstwienie obejmuje coraz większe obszary siatkówki, a kolejnym objawem może być całkowita utrata wzroku.

Report this page